Spor

Spor Nedir?

Spor Nedir? Spor, insanların ferdi veya toplu olarak, fiziki, ruhi ve düşünme kabiliyetini kendine ve rakibine karşı, önceden belirlenmiş bir program içinde, artan bir ivmeyle başarı kazanmaya yönelik olarak yaptığı beden hareketlerinin bütününe verilen genel isimdir. Değişebilen, kendisini yenileyebilen teknikler ile önceden belirlenmiş kurallar çerçevesinde, kazanmaya yönelik olarak yapılan ve bunun yanında bedensel gelişim de … Continue reading Spor Nedir?

Spor Nedir?
Spor, insanların ferdi veya toplu olarak, fiziki, ruhi ve düşünme kabiliyetini kendine ve rakibine karşı, önceden belirlenmiş bir program içinde, artan bir ivmeyle başarı kazanmaya yönelik olarak yaptığı beden hareketlerinin bütününe verilen genel isimdir.

Değişebilen, kendisini yenileyebilen teknikler ile önceden belirlenmiş kurallar çerçevesinde, kazanmaya yönelik olarak yapılan ve bunun yanında bedensel gelişim de sağlayan hareketler bütünüdür. Spor ortamında amaç her zaman, en üst düzey performansı ortaya koymak ve kazanmaktır.

Tasarlandık….
Yaşam boyu egzersiz yapmak zorunda olduğumuz düşüncesini bir kenara bırakıp, egzersizin bir yaşam tarzı olduğunu, ölüm noktasına gelmeden aklımıza kazımak zorundayız.

Çünkü hareketsizlik bizleri her geçen gün öldürüyor. Oturmak için değil, hareket etmek için tasarlandık.

Sağlık şart….
Sağlık, kaliteli yaşamın olmazsa olmaz koşulu olarak kabul edildiğine göre, teknolojik gelişmelerle günlük aktivite yoğunluğunu azaltmak, her ne kadar yaşamı kolaylaştırsa da, uzun vadede hareketsiz bireylerin sayısını arttırmakta ve sağlığı olumsuz etkilemektedir.

Buna sosyalleşme diyoruz. İlginç….
Günümüzde yaşam şekli olarak daha çok oturuyor, daha çok kahve içme seansları organize ediyor, uzun yemekli iş toplantılarından daha fazla keyif alır hale gelip hareketlerimizi masa, tabak ve fincan arasında senkronize aktivitelere dönüştürüyoruz. Böylece hareket için yaratılmış vücudumuzu bir koltuğa mahkûm ediyoruz ve buna da sosyalleşme diyoruz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More