Fiziksel Aktivite

Ne kadar fiziksel aktivite?

Genel olarak en sık önerebileceğimiz egzersiz türü, düzenli olarak yapılacak orta şiddette aktivitelerdir. Hızlı yürüme gibi orta şiddette aktiviteler uygulanabilir, günlük programa kolaylıkla dâhil edilebilir, fiziksel engeli olan kişilerin bile büyük bölümü tarafından da rahatça yapılabilir. Bunun için haftanın çoğu günü ya da her gün 30 dakikalık tempolu ve hızlı yürümeyi (koşma ile yürüme arasında … Continue reading Ne kadar fiziksel aktivite?

Genel olarak en sık önerebileceğimiz egzersiz türü, düzenli olarak yapılacak orta şiddette aktivitelerdir. Hızlı yürüme gibi orta şiddette aktiviteler uygulanabilir, günlük programa kolaylıkla dâhil edilebilir, fiziksel engeli olan kişilerin bile büyük bölümü tarafından da rahatça yapılabilir.

Bunun için haftanın çoğu günü ya da her gün 30 dakikalık tempolu ve hızlı yürümeyi (koşma ile yürüme arasında yapılan tarz) önerilir.

Fiziksel etkinliklerimize, yürümenin dışında farklı yoğunlukta, eğlenceli fiziksel aktiviteler (hayal dünyamıza güvenebiliriz) eklemenin, rutin tekrarlardan daha da faydalı olacağı düşünülmektedir. Örneğin, öğlen yemeğinden sonra yapılacak doğru nefes alıp verme tekniklerinin uygulandığı kısa bir gezinti, fazla efor harcatmasa bile, iş streslerimizden bizi bir süre uzaklaştıracak ve dolaşım sistemimize yardımcı olmak açısından iyi bir takviye olacaktır.

Küçük ve farklı tarzlarla donatılmış aktiviteler bizleri daha zinde tutmakta, kilo kaybına yardımcı olmakta ve en önemlisi bağışıklık sistemimizi desteklemektedir.

Düzenli fiziksel aktivitenin önündeki engeller

  • İş, aile ve rutin işler arasında fiziksel aktivite yapamayacak kadar meşgul olunması
  • Vücut ağırlığının normal olduğu kanısıyla fiziksel aktivite yapmaya ihtiyaç duyulmaması
  • Yaralanmaktan korkma hissi
  • Daha önce egzersiz yapmamış olmak
  • Tek başına egzersiz yapmaktan zevk almamak
  • Hava şartlarının düzenli fiziksel aktivite yapmaya uygun olmaması
  • Tek başına spor yaparken güvende hissetmemek
  • Sağlık problemleri dolayısıyla riske girmek istememek
  • Yaşanılan çevrede fiziksel aktivite yapacak uygun yerin bulunmaması şeklinde sıralayabiliriz.

Engelleri aşmanın zamanı gelmedi mi?

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More