Hakkımızda

Prof. Dr. Erkut TUTKUN

Merzifon/Amasya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Merzifon’da tamamladı. 1993 yılında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. 1994 yılında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde akademisyenlik hayatına başladı. Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Sağlık bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim dalında tamamladı. 2002 yılında, Yrd.Doç. Dr olarak Yaşar Doğu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokuluna atandı. 2015 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Antrenörlük Eğitimi Bölümüne geçerek Doçentlik ünvanını aldı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Yaşar Doğu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda Yüksekokul müdür yardımcılığı (2002-2007), yönetim kurulu üyeliği (2002-2007), 2015- Nisan 2019 yılları arasında Bursa Uludağ Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesinde Dekan yardımcılığı görevini yürütmüştür. 2018 yılından itibaren Uludağ Üniversitesi Senatosunda, Spor Bilimleri Fakültesi Senatörü olarak görev almaya başladı. 2019 yılından beri Uludağ Üniversitesi Spor Koordinatörlüğünü yürütmektedir.

1998-1999 ve 2006-2008 yılları arasında Hentbol Federasyonu Eğitim kurulu üyeliği, 2009-2013 yılları arasında Türkiye Okul Sporları Federasyonu, Bilim kurulu üyeliği, 2011-2013 yılları arasında Türkiye Okul Sporları Federasyonu Projeler Direktörü, 2011-2016 yılları arasında AVEA-FC Barcelona Sportif Organizasyonlarının Direktörlüğünü yürütmüştür,
2018-2022 yılları arasında Uluslararası Okul Sporları Federasyonu (ISF), Kayak Teknik Kurul Üyeliğine seçilmiştir. Uluslararası hakemli dergilerde yayımlanan 50 makale, ulusal hakemli dergilerde yayımlanan 24 makale, uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitaplarında (proceedings) basılan 110 bildiri olmak üzere toplam 184 bilimsel çalışması ve ‘Futbolda Yetenek Seçim Modelleri’ adlı bir kitabı mevcuttur. 15 Yüksek Lisans ve 3 Doktora tezi yönetmiştir. 2017 yılında Uludağ Üniversitesi, Spor Bilimlerinde en başarılı akademisyen ödülü almıştır.

Dr. Gizem KÖSE

Mersin’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Mersin’de tamamladı. Başkent Üniversitesi Sağlık BilimleriFakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden 2010 yılında mezun oldu. Mezun olmasıyla beraber psikoloji ve psikiyatriye olan ilgisi ile farkındalıkla ilgili çalışmalara başladı. 2011 yılında katıldığı Yıldız Teknik Üniversitesi MBA programından psikolojik faktörlerin besin seçimleri üzerindeki önemini belirten ‘Nöropazarlama: Nörobilimle Pazarlama’ tez çalışmasını 2013 yılında tamamladı. Dr.Gizem Köse, ‘Mindful Eating’ terimi Türkçe’ye çevirerek ‘Yeme Farkındalığı’ kavramını oluşturdu. Yeme Farkındalığı’nın da tanımını yaparak Türkiye’de ilk defa 2016 yılında bilimsel bir dergide yayınladı. Ayrıca yeme farkındalığı ölçeğini Türkçe’ye uyarladı, bilim dünyasına bir ölçme aracı kazandırdı.

NPİstanbul Beyin Hastanesi’nde 7 yıl boyunca Beslenme ve Diyet Uzmanı olarak Obezite ve Yeme Bozuklukları üzerine çalıştı. Aynı zaman diliminde Üsküdar Üniversitesi’nde başkanlık görevini üstlendiği 2 bölümde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. 2017 yılında Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Doktora programından ‘Üniversite Öğrencilerinin Yeme Farkındalığının Üzerine Bir Araştırma’ tez çalışmasını tamamlayarak mezun oldu ve Doktor unvanını alarak Obezite ve Yeme Bozuklukları alanında uzmanlaştı. 2018-2020 yılalrı arasında İstanbul Kent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde görev aldı. Bu süre içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tedavi sistemlerini gözlemlemek amacıyla Manhattan ve Hamptons’taki yeme bozuklukları kliniklerini ziyaret ederek deneyimini genişletti. Ekip kurucusu olan Prof.Dr. Aslıhan Dönmez’in kliniğinde hem Yeme Farkındalığı ile ‘Sağlıklı ve Kalıcı Zayıflama’ hem de ‘Yeme Bozuklukları’ üzerine (bireysel ve ekip tedavisi olarak) danışmanlık vermekte olup, akademisyenlik hayatını Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde sürdürmektedir. Bilimsel dergilerde yayınlanmış birçok araştırmasının yanı sıra, Boston’da aldığı Mindfulness Based Eating Awareness Training ile uygulama alanını genişletmiştir. Bireysel olarak verdiği seminerlerinin yanında öğrencilere, diyetisyenlere ve halka yönelik eğitimler düzenlemektedir. Sürdürülebilir Yaşam Derneği (SUYADER) ve Türkiye Diyetsyenler Derneğinin aktif üyesi olup, Turkish Coffee Lady Foundation’ın danışma kurulunda yer almaktadır.