Fiziksel Aktivite

Fiziksel aktivitenin etkileri

Fiziksel aktivitenin biyolojik düzenlenme meselesi, obezitenin gelişimi ve tedavisi ile yakından bağlantılıdır. Enerji dengesinin kontrolü, enerji alımı ve enerji harcamaları arasında istikrarlı dengenin sağlanması gerekir. Beslenme ve fiziksel aktivitenin sağlık üzerindeki etkileri birbiriyle direk olarak bağlantılıdır. Yaşam süresinin arttırılması, her yaş döneminde özgür hareket edebilme becerisi, ani ölüm riskinin azalması, enfeksiyon hastalıklarına karşı vücudun dirençli … Continue reading Fiziksel aktivitenin etkileri

Fiziksel aktivitenin biyolojik düzenlenme meselesi, obezitenin gelişimi ve tedavisi ile yakından bağlantılıdır. Enerji dengesinin kontrolü, enerji alımı ve enerji harcamaları arasında istikrarlı dengenin sağlanması gerekir.

Beslenme ve fiziksel aktivitenin sağlık üzerindeki etkileri birbiriyle direk olarak bağlantılıdır.

Yaşam süresinin arttırılması, her yaş döneminde özgür hareket edebilme becerisi, ani ölüm riskinin azalması, enfeksiyon hastalıklarına karşı vücudun dirençli olması, sakatlıklardan korunma ve özellikle kadınlarda menopozla birlikte çok görülen, kemik kırılması gibi ciddi sıkıntılara yol açabilen kemik kaybını, yani kemik zayıflamasını (osteoporoz) azaltır.

Yaşam kalitemizi artırır.

Genel olarak vücut üzerine etkilerini üç ana başlıkta toplamak mümkündür. Bunlar;

  • Bedensel sağlığımız üzerine
  • Ruhsal ve sosyal sağlımız üzerine
  • Gelecekte yatırım yaptığımız yaşantımız üzerine şeklinde sıralanır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More