Fiziksel Aktivite

Fiziksel Aktivite nedir?

Fiziksel Aktivite, genel anlamıyla günlük yaşam hareketleridir ve çoğu hafif yoğunlukta sayılır. Bunlar, günlük hayatımızda uyanık durumda iken, istemli olarak kaslarımızı harekete geçiren aktivitelerdir. Yatakta hareket etme, ev işleri, bahçe işleri, yürümek, merdiven çıkmak vb. fiziksel aktivitenin bir örneğidir. Fiziksel aktivite, düzenli bir plan içermez, zaman ve şekil olarak tamamen sebebine, işe, zamana, ihtiyaca bağlı … Continue reading Fiziksel Aktivite nedir?

Fiziksel Aktivite, genel anlamıyla günlük yaşam hareketleridir ve çoğu hafif yoğunlukta sayılır. Bunlar, günlük hayatımızda uyanık durumda iken, istemli olarak kaslarımızı harekete geçiren aktivitelerdir.

Yatakta hareket etme, ev işleri, bahçe işleri, yürümek, merdiven çıkmak vb. fiziksel aktivitenin bir örneğidir.

Fiziksel aktivite, düzenli bir plan içermez, zaman ve şekil olarak tamamen sebebine, işe, zamana, ihtiyaca bağlı olarak değişir. Günlük hayatımızda farkında olmadan yaptığımız rutinlerimiz içinde bulunan fiziksel aktiviteleri geliştirebilir ve güzel bir başlangıç yapabiliriz. Örneğin, arabamızı birkaç sokak öteye park edip evimize kadar yürüyebilir, asansörleri mümkün olduğunca kullanmayabilir, uzun süreli oturmayabilir, her saat başı aklımıza gelen, elimizde bir çırpıda ulaşabildiğimiz ev veya of is malzemeleri ile küçük-orta seviyede hareketler yapabiliriz. Bunları yapmak için inanın pahalı aletlere, ultra lüks spor merkezlerine ihtiyacınız yok.

İhtiyacımız olan biraz hayal gücü…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More