Diyet

Diyet nedir?

Diyet Nedir? Diyet, kelime anlamı ‘bedel ödemek’ anlamına gelen, son dönemde ‘kısıtlama’ terimini içine almış bir kelimedir. Ancak aslında sağlık alanında diyet kelimesi, günlük beslenme tarzını anlatmaktadır. Son yıllarda farklı diyetlerin ortaya çıkması ile gerçek anlamını kaybetmiş olsa da siz artık gerçek anlamını biliyorsunuz. Popüler diyetler işe yarar mı? Kitabımızda bütün diyetleri tek tek inceledik. … Continue reading Diyet nedir?

Diyet Nedir?
Diyet, kelime anlamı ‘bedel ödemek’ anlamına gelen, son dönemde ‘kısıtlama’ terimini içine almış bir kelimedir. Ancak aslında sağlık alanında diyet kelimesi, günlük beslenme tarzını anlatmaktadır. Son yıllarda farklı diyetlerin ortaya çıkması ile gerçek anlamını kaybetmiş olsa da siz artık gerçek anlamını biliyorsunuz.

Popüler diyetler işe yarar mı?
Kitabımızda bütün diyetleri tek tek inceledik. Sonucumuz popüler diyetlerinin bazılarının işe yaradığı bazılarının işe yaramadığı olarak çıktı. Diyetleri tek tek incelemek ve okumak ister misiniz?

Su içseniz yarıyor mu?
Kilo almak için metabolizmanızı suçlamak kolay gelebilir. Ancak metabolizma doğal bir süreç olduğundan, vücudunuzun bireysel ihtiyaçlarınızı karşılamak için onu düzenleyen birçok mekanizma olduğunu da unutmayın.

Metabolizmanın vücut ağırlığınızla bağlantılı olduğu doğrudur ancak yaygın inanışın aksine, yavaş bir metabolizma kilo alımının tek nedeni değildir.  Yani burada ‘su içsem yarıyor’ hipotezi suya düşüyor. Beslenme ve egzersiz alışkanlıklarınıza bakmaya ne dersiniz?

Kendi diyetinizi nasıl bulursunuz?
Kendi diyetiniz, kendi beslenme tarzınız anlamına gelmektedir. Eğer aç kaldığınızda huzursuzluk ya da kan şekerinde dalgalanmalar yaşıyorsanız uzun süreli açlık size uygun değil demektir. Ayrıca günde en az 2 ana öğün tüketmek, sağlığınız açısından önemlidir. Kendi diyetinizi bu kitabı okuyarak ve bir beslenme uzmanına danışarak bulabilirsiniz.

 Haftada kaç kg vermek normal?
Diyetlerle ilgili olarak, kilo kaybı konusunda gerçekçi olunmalıdır. Haftada 0,5-1 kg kaybetmek ortalama kilo kaybı için uygundur. Diğer vaatler, diğer hedefler hileli gibi görünür ancak sonuçta uzun süreli ve kalıcı değildir. En sağlıklı kilo kaybı Dünya Sağlık Örgütü’nün de önerdiği üzere 6 ayda %10 ağırlık kaybıdır.

Örneğin: 80kg bir birey için 6 ayda 8 kg vermek en sağlıklı ve kalıcı olandır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More